Editör'den
 GPG
 IEEE 802.11a
 Linux
 MBSA
 ODTÜ-BİDB web sitesi
 Serbest Yazılım
 Tez-Danışman Prog.
 Virüsler
 CISN Arşiv
 Anket
 Geribildirim


Computing & Information Services Newsletter
Yeni Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (ODTÜ-BİDB) Web Sitesi
     
 

Kısa tarihçe:

1993 yılında Türkiye'nin ilk Internet bağlantısının (TR-NET) ODTÜ, Ankara ve NFS Washington DC arasında gerçekleştirilmesinden bir yıl sonra, 1994 yılında, Üniversite web sitesi kapsamında ilk ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı (ODTÜ-BİDB) METU-CWIS web sayfaları oluşturuldu.

ODTÜ-BİDB web sayfalarında 1997 ve 1998 yıllarında bazı teknik altyapı değişiklikleri yapıldı ve görsel tasarımı yenilendi. 1999-2000 döneminde ise tüm içerik yapısı ve grafik tasarımı değiştirildi. Bu dönemde web sayfalarının İngilizce ve Türkçe içeriği birarada sunulmaya başlandı.

Bu dönem sonrasında başlatılan çalışma sonucunda ise, şu anda kullanımda olan web sitesi 15 Nisan 2002 tarihinde hizmete açıldı.
Eski ODTÜ-BİDB web ana sayfalarından örnekler
 
     
 
     
Yeni ODTÜ-BİDB web sitesi ana sayfası

Yeni içerik ve altyapı:

Yeni ODTÜ-BİDB web sitesine eskiden olduğu gibi http://www.bidb.odtu.edu.tr (Türkçe içerik) ve http://www.cc.metu.edu.tr (İngilizce içerik) adreslerinden ulaşılmaktadır. Sitenin üst bölümünde bazı ana başlıklar ve bu başlıklardan menülerle ulaşılabilen alt başlıklar bulunmaktadır.

 • BİDB Hakkında: BİDB'yi ve verdiği servisleri tanıtıcı temel bilgilerin yer aldığı bu bölüm özellikle bu siteyi ilk defa ziyaret eden ve BİDB hakkında pek fazla bilgisi olmayan kullanıcıların yararlanabileceği bir bölümdür. BİDB'nin misyonu, tarihçesi, organizasyon şeması ve yönetimi ile ilgili verilen detaylı bilgiler dışında, BİDB'yi ve BİDB servislerini yakından tanıtmak amaçlı bir Tanıtım Rehberi ile BİDB içinde verilen çeşitli kullanıcı servislerine ulaşmak için gerekli Yerleşim Planına da bu bölümden ulaşılabilmektedir.
 • Servisler: Özellikle son kullanıcıyı ilgilendiren servislere (Habergrupları, Web Servisleri, Lisanslı Yazılım, BİDB Kütüphanesi, Elektronik Listeler, Kullanıcı Hesapları, Yazıcı-Çıktı Servisi, Bilgisayar Salonları, Kullanıcı Seminerleri, Danışmanlık Hizmetleri gibi) bu menüden doğrudan bağlantılar verilmektedir.
 • BİDB Grupları: BİDB bünyesinde görev yapan 7 grubun ve bu gruplara ait servislerin tanıtıldığı sayfalara linkler verilmiştir. Bu gruplar Network Grubu, İdari Destek Grubu, İdari Uygulamalar Grubu, Enformatik Grubu, Kullanıcı Destek Grubu, DNS Projesi İdari Grubu ve Altyapı Destek Grubu'dur.
 • Duyurular: 1998 yılından bugüne BİDB adına yapılmış tüm duyuruların arşivine ve halen güncel olan duyuruların başlıklarına bu bölümden ulaşılmaktadır.
 • Site Haritası: ODTÜ-BİDB web sitesinde yer alan ana ve alt başlıkların listelendiği bu sayfa siteyi ziyaret ederken kullanıcıların en çok yararlanabileceği bölümlerden biridir.
 • İletişim: BİDB iletişim bilgileri ile Bölüm Bilgisayar Koordinatörleri ve EİS (Elektronik İletişim Sistemi) Kullanıcı Kodları listesine bu sayfadan ulaşılmaktadır. Sitenin tüm sayfalarından ulaşılması amacıyla sağ, sol ve orta bölümlerde de çeşitli başlıklar, logolar ve doğrudan erişim sağlanan bazı araçlara yer verilmiştir.

Sol bölümde;

 • Bilişim Etiği bağlantısıyla halen yürürlükte olan ve BİDB servisleriyle ilgili kullanıcıların dikkat etmesi gereken "ODTÜ Bilgi İşlem ve Bilgisayar Ağı Kaynakları Kullanım Etiği" metnine ulaşılmaktadır.
 • ftp.metu.edu.tr bağlantısı .tr uzantılı alan adına sahip herhangi bir kullanıcının yararlanabildiği ODTÜ FTP Sitesine ulaşımı sağlamaktadır.
 • İş Olanakları sayfasını ziyaret eden kullanıcılar, eğer varsa güncel BİDB iş ilanlarını görebilmekte ve istedikleri takdirde bu sayfadan erişilen iş başvuru formunu doldurup gönderebilmektedir.
 • Helpdesk logosu ODTÜ kullanıcılarının erişimine açık olan ve bilişim sorunlarını iletebildikleri etkileşimli web sitesine bir bağlantıyı içermektedir.
 • Virus Uyarısı logosuyla, kullanıcıları yeni tehdit etmeye başlayan veya tehlikesi halen devam eden virüslerle ilgili bilgileri, alınacak önlemleri ve yapılması gerekenleri içeren bilgilerin dahil edildiği sayfalara ulaşılmaktadır. Ayrıca, bu sayfalardan virüslerle ilgili daha genel bilgilere ve antivirüs yazılımıyla ilgili detaylara da ulaşmak mümkündür.
 • Kampüs Teknik Altyapısı logosu BİDB'nin kampüs genelinde sunduğu alan ağı hizmeti ve PC Salonları gibi çeşitli olanaklara bağlantıların bulunduğu bir sayfaya yönlenmiştir.
 • Güvenlik Sayfası logosu BİDB bünyesindeki Bilişim Teknolojileri Güvenliği Ekibi'nin hazırladığı ve içinde güvenlikle ilgili çok çeşitli duyuru, makale, dış site bağlantısı vb. bilgiyi içeren web sitesine erişim için kullanılabilir.
 • CISN logosu BİDB'nin periyodik olarak hazırladığı CISN dergisinin ana sayfasına bağlantıyı sağlamaktadır.
 • Koordinatörler Sayfası logosuyla BİDB'nin Bölüm Bilgisayar Koordinatörleri ile iletişim kurmak ve onları bilgilendirmek için kullandığı web sayfalarına bağlanılabilir.

Sağ bölümde;

 • BİDB ve ODTÜ web sayfaları, Telefon Rehberi, ftp.metu.edu.tr ve Google arama motorunda sözcük bazında arama yapılabilmektedir.
 • Webmail ve Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi'ne doğrudan erişim sağlanabilmektedir.
 • Elektronik ve Bilgisayar Terimleri Sözlüğü'nde sözcük bazında İngilizce-Türkçe karşılık bulunabilmekte ve terimlerin açıklamalarına ulaşılabilmektedir.

Orta bölümde ise;

 • Güncel BİDB duyurularının başlıkları ile BİDB duyuru arşivi sayfasına bağlantılar sağlanmıştır.
 • Çeşitli bilişim ve teknoloji haber sitelerinde (şu an için NtvMsNbc.com, Slashdot, linux.ie) yer verilen haberlerin başlıklarına doğrudan erişim verilmiştir.
 • Çeşitli bilişim ve teknoloji sitelerinin bağlantılarının listelendiği bir sayfaya erişim sağlanmıştır.

Yeni BİDB web sitesinde temel olarak kullanıcıların aradıkları bilgiye daha hızlı ve kolay ulaşabilmelerini sağlayan bir yapı oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu sebeple imaj içerikli bir tasarımdan olabildiğince kaçınılmış; bilgilere hızlı ulaşım için menüler kullanılmıştır. Yeni yapı bilgi ağırlıklı olduğu için, sunulan bilgilerin eksiksiz ve güncel olabilmesi amacıyla, arka planda bir sistem oluşturulmuştur. Bu sistem sayesinde sayfalarda sunulan bilgilerin doğrudan bilgiyi sağlayan kişi ve/ya grup tarafından sayfaya yerleştirilmesi ve düzenlenmesi sağlanmıştır. Bir başka deyişle, web sitesinin içeriğinin oluşturulmasında tüm BİDB personeli katılım sağlamakta ve gerekli durumlarda sayfalara müdahale edebilmektedir.

Bazı yenilikler ve geliştirilen özellikler:

Ana sayfada, bazı bilişim ve teknoloji haber sitelerinden faydalanılarak görüntülenen bilişim ve teknoloji haberleri otomatik olarak güncellenmektedir. Güncelliği sona eren haberler listeden çıkarılmakta, yeni bir haber hazırlandığında ise ana sayfada sunumu sağlanmaktadır. Bu sistem için arka planda periyodik olarak çalışan bir program bulunmaktadır.

Benzer şekilde, ana sayfanın en başında listelenen BİDB duyuruları da güncelliğini kaybedene kadar sayfada görüntülenmekte, süresi dolduğunda listeden çıkarılmaktadır. Diğer haberlerin otomatik olarak güncellenmesi için kullanılan programın benzeri bir programla bu güncelleme işlemi yapılmaktadır.

Önceki BİDB web sitesinde bulunmayan bir özellik yeni web sitesine kazandırılmış ve Türkçe-İngilizce metinler arasında geçiş yapılması sağlanmıştır. Her sayfanın sağ üst köşesinde "Türkçe" ya da "English" yazılı bir buton sayesinde, o anda ekranda görünmekte olan metnin İngilizcesini veya Türkçesini anında görüntülemek mümkündür. Özellikle dil problemi yaşayan kullanıcılar için bu özelliğin büyük fayda sağlayacağı beklenmektedir.

Yeni web sitesine eklenen bir diğer özellik de, her sayfadan erişim sağlanabilen Geribildirim/Feedback formudur. Kullanıcılar site içinde ziyaret ettikleri her sayfayla ilgili, o sayfanın en altında bulunan form bağlantısını kullanarak istek, görüş, eleştiri ve önerilerini iletebilmektedirler. Site içeriğinin ve tasarımının geliştirilmesi için kullanıcıların ilettiği her görüş değerlendirilmekte ve yönlendirici olabilmektedir.

Cihan Yıldırım

 
     
  - BAŞA DÖN -  
© 2002 METU CC
Design: CC - INFO